Edukativna podrška učenika – „tehnološki pristup i digitalno osvještavanje“
Ekološko, agro-edukativna udruga NAŠ ČERIN je u suradnji sa Osnovnom školom Čerin i podupiratelja Federalnog ministarstva obrazovanja i nauke uspješno je realizirala projekt Edukativna podrška učenika – „tehnološki pristup i digitalno osvještavanje“
Cilj projekta je poticanje odojno-obrazovnih institucija u pogledu važnosti sadržaja znanosti kako bi djeca razvila put za stjecanje kritičkog mišljenja i razvoj konceptualnog razumijevanja u pojedinim znanstvenim područjima. Digitalna pismenost, istraživačko učenje i vještine koje su potrebne za uspješno, sigurno i kritičko korištenje tehnologija pripremaju učenike za svakodnevni život i daljnje školovanje.
Kroz protekli period je održano pet radionica:
- Sigurnost na internetu – učenici su upoznati s važnošću sigurnog korištenja Interneta, mogućim opasnostima i rizičnom ponašanju. Isto tako učenici trebaju preuzeti odgovornost za svoje ponašanje i biti svjesni posljedice određenih postupaka koje pogađaju pojedince ili skupinu koji su u kontaktu. Učenici su upoznati s opasnostima na internetu kao što su krađa, elektroničko nasilje, grooming, sugestija, lažne vijesti, društvene mreže.
Pogledali su i komentirali edukativni film o opasnosti prekomjernog korištenja interneta.
Na kraju su podijeljeni letci o pravilima i savjetima za sigurniji internet, a učenici su podijeljeni u grupe i svaka grupa je dobila po jedan zadatak na radnim listićima – različite primjere stvarnih događaja iz naših škola koje su diskutirali.
- Digitalna pismenost – učenici su upoznati što je digitalna pismenost, zašto je važna. U uvodnom dijelu su pogledali edukacijski film o povijesti digitalne tehnologije. Na pitanja kako koristimo Internet i koje stranice posjećujemo većina učenika je odgovorila isto: društvene mreže, pregledavanje i objavljivanje na društvenim mrežama. Upoznati su s ključnim komponentama digitalne pismenosti. Zašto je digitalna pismenost važna? Danas skoro nema mlade osobe koja ne zna poslati e-mail ili koristiti pretraživač, ali kako se tehnologije ubrzano mijenjaju i razvijaju potrebna je veća fleksibilnost i spremnost na cjeloživotno učenje. Odgledali su edukacijski film u kojem su ponovljene ukratko kompetencije digitalne pismenosti.
Zaključci ove radionice su: nastaviti razvijati svoje vještine, istraživati nove alate i uvijek biti oprezan na internetu.
Svaki učenik je dobilo letak.
Na kraju su učenici na računalima pokrenuli kviz o digitalnoj – medijskoj pismenosti.
- Kako prepoznati on-line prijetnje – U uvodnom dijelu prezentacije učenici su upoznati što je digitalno nasilje, primjeri digitalnog nasilja kao što su širenje neistina ili objavljivanje neprimjerenih fotografija, slanje prijetnji, lažno predstavljanje. Učenici su odgledali film My friend Frank i razgovarali što i koju poruku nam film šalje. Glavni zaključak ove radionice je: Gdje god se nasilje dogodi, ne moramo ga trpjeti, već ga prijaviti i zaustaviti.
Jesam li žrtva nasilja? Kako razlikovati neslanu šalu od nasilja? Koje su posljedice digitalnog nasilja? S kim razgovarati? Kako pričati s roditeljima o tome? Kako zaustaviti nasilje? Kako spriječiti da netko zloupotrebljava moje osobne podatke? Postoje li on-line alati za zaštitu djece i mladih od digitalnog nasilja?
Kroz razgovor i diskusiju smo pokušali dati odgovore na navedena pitanja.
Učenicima su podijeljeni prigodni letci.
Na kraju radionice učenici su pokrenuli i odradili kviz o digitalnom nasilju.
- Programiranje u programskom jeziku Scratch – Scratch je programski jezik koji omogućava lako kreiranje interaktivnih priča, igara i animacija na jednostavan i zanimljiv način. Učenici su kroz edukaciju napravili jednostavne animacije i savladali osnovne naredbe, a upoznati su sa mogućnostima programskog jezika na internetu – projektima koji su podijeljeni putem weba od drugih programera.
- Zaštita od zlonamjernog softvera – učenici su odgovarali na postavljena pitanja: Što je zlonamjerni softver? Koje su uobičajene vrste zlonamjernih programa? Da bismo se zaštitili od zlonamjernog softvera trebali bi:
- Ažurirati računalo i softver
- Kad god je to moguće, upotrijebiti račun koji nema administratorske ovlasti
- Dobro razmisliti prije nego što kliknemo poveznicu ili preuzmemo bilo što
- Oprezno otvarati privitke ili slike iz e-pošte
- Ne vjerovati skočnim prozorima koji nude preuzimanje softvera
- Ograničiti dijeljenje datoteka
- Upotrebljavati antivirusni program
Na kraju su učenici na računalima pokrenuli kviz o zlonamjernim programima.
U projektu je učestvovao 101 učenik od šestog do devetog razreda.